Protetyka stomatologiczna Radom
Osoby borykające się z częściowymi lub całkowitymi brakami w uzębieniu zapraszamy do skorzystania z oferty protetyki stomatologicznej w Radomiu. Leczenie protetyczne polega na uzupełnieniu braków powstałych w wyniku zabiegów chirurgii stomatologicznej. Protetykę wykonuje się w taki sposób, by przywrócić prawidłowe działanie zgryzu. W tym celu stosuje się odpowiednio dobrane protezy, wykonane z nowoczesnych i bezpiecznych materiałów.
Protezy w protetyce
Istnieje kilka rodzajów protez, które wykorzystywane są w protetyce. Protezy ruchome, w porównaniu do implantów, dają możliwość szybkiego uzupełnienia braków w uzębieniu. Tradycyjne protezy akrylowe umożliwiają Pacjentom możliwość odbudowy zębów. Są również najbardziej budżetową opcją wśród protez. Nowoczesne protezy akronowe i nylonowe, choć zdecydowanie lżejsze od tradycyjnych protez, charakteryzują się podobną trwałością. Są one elastyczne i ważą mniej niż protezy akrylowe.
Doświadczony protetyk wykorzystuje również protezy stałe, do których można zaliczyć m.in. korony, mosty i wkłady koronowo-korzeniowe. Koronę stosuje się w przypadku konieczności odbudowy korony jednego zęba. Gdy ubytek jest większy i obejmuje np. trzy sąsiadujące zęby, stosuje się most. W przypadku usunięcia korzenia zęba, bądź konieczności jego wzmocnienia, w jamie ustnej umieszcza się wkłady koronowo-korzeniowe.
Protezy szkieletowe
Proteza szkieletowa to inaczej proteza częściowa. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nadal mają część naturalnego uzębienia. Cała konstrukcja protezy szkieletowej oparta jest o specjalne klamry, obejmujące uzębienie Pacjenta. Istnieje także ich odmiana bezklamrowa, wtedy konstrukcja protezy utrzymywana jest przez zasuwy lub zamki. Proteza szkieletowa jest dla wielu Pacjentów prostsza do utrzymania w czystości niż proteza akrylowa. Protezy szkieletowe charakteryzują się również lżejszą konstrukcją niż te tradycyjne.
Rozległe braki zębowe uniemożliwiają wykonania stałych uzupełnień protetycznych (mostów). Wówczas, aby uzupełnić brakujące zęby i tym samym przywrócić prawidłowe funkcje narządu żucia, można wykonać protezę ruchomą (wyjmowaną z jamy ustnej). Należy pamiętać, że wszystkie braki zębów powinny być w jak najkrótszym czasie od ekstrakcji uzupełniane, gdyż każda, nawet pojedyncza luka stwarza zagrożenie dla zębów sąsiadujących, które mają tendencję do przechylania się i wysuwania w kierunku luki.
Podział protez
Dentyści specjalizujący się w protetyce mają do dyspozycji wiele rodzaju protez, więc są w stanie bez trudu zaproponować rozwiązanie dostosowane do potrzeb każdego Pacjenta. Takie indywidualne dopasowanie leczenia sprawia, że rozwiązanie jest komfortowe i bezpieczne. Do najważniejszych rozwiązań zaliczyć można protezy:
- ruchome osiadające – akrylowe całkowite i częściowe,
- szkieletowe klamrowe i bezklamrowe,
- stałe:
- korony protetyczne,
- mosty,
- wkłady koronowe,
- wkłady koronowo-korzeniowe.
Poszczególne rodzaje protez różną się zastosowaniem.
Protezy ruchome osiadające
Protezy ruchome służą do uzupełniania bezzębia (całkowite) lub bardzo znacznych braków zębów (częściowe). Siły żucia przenoszą się poprzez protezę na błonę śluzową jamy ustnej i dalej na kość, co powoduje jej zanik, stąd też konieczność wymiany takich uzupełnień minimum co 5 lat. Alternatywą dla tych protez jest wykonanie implantów (wszczepów kostnych).
Protezy szkieletowe klamrowe i bezklamrowe
W przypadku zachowanych w dobrym stanie resztek uzębienia można wykonać protezy szkieletowe klamrowe lub bezklamrowe. Przy ich pomocy siły zgryzowe przenoszone są w sposób fizjologiczny przez zęby i ozębną na kości szczęk, co zapobiega ich szybkiemu zanikowi. W celu wyeliminowania elementów metalowych (klamer) widocznych na zębach, a służących do utrzymania protezy, stworzono całą gamę zasuw i zatrzasków, które utrzymują protezę w sposób niewidoczny z zewnątrz. W tym przypadku konieczne jest okoronowanie zębów sąsiadujących z protezą.
Protezy stałe
Protezy stałe pozwalają na odbudowę pełnego łuku zębowego. Jednak, aby było to możliwe, muszą one zostać zamocowane na istniejących zębach Pacjenta lub implantach dentystycznych. Są one trwale osadzane w jamie ustnej, co sprawia, że Pacjent nie może ich usunąć samodzielnie.
Korony protetyczne
Na bardziej zniszczone zęby wykonuje się korony protetyczne, które pokrywają cały ząb. Do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej porcelanę, które uchodzi za najlepszy, najtrwalszy i najbardziej obojętny dla jamy ustnej materiał. Względy estetyczne sprawiają, że coraz częściej wykonuje się korony pełnoporcelanowe, pozbawione metalu, który obecny był w tradycyjnych rozwiązaniach.
Wkłady koronowo-korzeniowe
Jeżeli ząb, na który będziemy nakładać koronę jest zniszczony, należy go wzmocnić wkładem koronowo-korzeniowym. Może on być wykonany ze stopów metali, które w wyniku utlenienia mogą powodować szare przebarwienia na dziąśle, lub z włókna szklanego, nie wykazującego tego typu powikłań.
Mosty
Powyższe metody dotyczą sytuacji, gdy mamy do czynienia z pełnym łukiem zębowym. Przy brakach zębów można wykonać tzw. mosty, składające się z kilku złączonych koron, uzupełniających braki. Wykonanie mostu wymaga niestety oszlifowania zębów sąsiadujących z luką.
Wkłady koronowe
W dużych ubytkach, także w bocznych zębach leczonych kanałowo, można zamiast wypełnienia zastosować wkład koronowy tzw. inlay, onlay lub overlay. I w tym przypadku najlepiej sprawdza się kompozyt lub porcelana. Metoda pośrednia użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Wkłady łączy się specjalnymi klejami z tkanką zęba, co zapewnia szczelność i zmniejsza możliwość powstania wtórnej próchnicy w tym samym zębie.
Jeśli potrzebujesz skorzystać z osiągnięć nowoczesnej protetyki stomatologicznej w Radomiu, serdecznie zapraszamy na wizytę u naszego specjalisty. Dobierze on odpowiedni sposób leczenia i sprawi, że zapomnisz o lukach w swoim uzębieniu.